مقالات

تفاوت حرکات چند مفصلی با حرکات تک مفصلی

بدنسازی بانوان

انواع حرکات تک مفصلی و ترکیبی و تفاوت آن

اگر شما هم میخواهید به جواب سوالاتی همچون حرکات ترکیبی چیست و چه تاثیری در رشد عضلات دارد ؟ تفاوت حرکات چند مفصلی با حرکات تک مفصلی چیست ؟

حرکات ایزوله یا همان تک مفصلی چه بوده و شامل کدام تمرینات می شود؟

در ادامه ی این مطلب با ما باشید تا فقط با چند مثال ساده به تفاوت هر کدام پی ببرید.

اگر خواست به زبان ساده بیان کرد حرکات چند مفصلی یا همان حرکات ترکیبی نوعی از تمرینات بدنسازی است که یک حرکت چندین مفصل و عضله را درگیر کرده و تاثیر بهتری در رشد هر چه سریعتر عضلات درگیر خواهد داشت. برای درک بهتر می توان به حرکت پر طرفدار اسکوات اشاره کرد.

اجرای حرکت اسکات

در هنگام اجرای حرکت اسکات با اینکه فشار اصلی بر روی عضلات چهار سر ران می باشد اما ماهیچه ها ی دیگر شامل سرینی ، همسترینگ ، راست کننده ی ستون فقرات و راست کننده ی شکمی نیز در طول اجرا تحت فشار قرار دارند.

یعنی با یک حرکت که تاثیر زیادی بر روی یک ماهیچه ی مشخص دارد چندین ماهیچه و مفصل را نیز همزمان تمرین می دهند.

حرکت اسکوات یکی از محبوب ترین حرکات ورزشی بانوان محسوب می شود چرا که علاوه بر تقویت ماهیچه ی چهار سرران این حرکت تاثیر مطلوبی در ناحیه ی نشیمنگاهی و همسترینگ نیز خواهد داشت.

حال آنکه در یک حرکت تک مفصلی فقط تمرکز بر روی یک عضله و مفصل در طول اجرا می شود همانند حرکت جلو بازو لاری تک دست که فشار بر روی عضله سه سر بازویی بوده و تنها مفصل درگیر آرنج می باشد.

با این دو مثال ساده مطمئنم به راحتی به تفاوت حرکات چند مفصلی با حرکات تک مفصلی پی برده باشید.

جلوبازو لاری تک دست

چند حرکت تک مفصلی

نمونه ی دیگر از جمله حرکات تک مفصلی حرکت پشت پا با دستگاه خوابیده و یا ایستاده می باشد و یا حرکت ساق پا ایستاده  و چندین نوع حرکت دیگر که بعد ها به آن اشاره خواهیم کرد.

البته هر کدام از تمرینات ایزوله و چند مفصلی در رشته ی بدنسازی به نوبه ی خود عملکرد و جایگاه ویژه ای دارند که باید برای اجرای هر کدام آناتومی بدن فرد و سابقه ی تمرینی او مشخص باشد.

 

 

درباره نویسنده

نیلوفر اعتمادی

نیلوفر اعتمادی

من نیلوفر اعتمادی هستم فعال در حوزه ی تمرینات ورزشی تناسب اندام و بدنسازی زیر نظر مربی و استادید برجسته ی ایران ، هدفم از ارائه نوشته های این سایت ارائه تجربیات تمرینی خودم در این چند سال با توجه به توصیه های علمی مربی پیجم هست تا به کمک مربی گرامی نیل فیت بتونیم کمکی به عزیزانی که در این حوزه جدیدا شروع به فعالیت کرده اند داشته باشم تا با نحوه ی صحیح اجرای حرکات ورزشی و رژیم درست ورزش بدنسازی و تناسب اندام آشنا شده و با حفظ سلامت بدن اندامی متناسب داشته باشند.
امیدوارم مطالب و ویدئو های آموزشی که براتون در NILFIT.IR به اشتراک میگذارم کمکی در رسیدن به هدفتون داشته باشه.
در صورت داشتن هر گونه سوال راهنمای شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید


چهار + 3 =

3 × سه =

× مشاوره